Nincs olyan múzeum, mely gyűjteményeinek gyarapításában nélkülözhetné a nagylelkű támogatókat. Az MTM és ezen belül az Ásvány- és Kőzettár sem jelent kivételt. Az 1800-as évek elején számos, különböző rendű és rangú honfitársunk adományozta a nemzet új múzeumának ásványgyűjteményét. 1878-tól négy évtizeden át Semsey Andor adott évről évre hatalmas summákat ásvány- és meteoritvásárlásra. Több mint tíz éve pedig Arnóth József értékes adományai érkeznek rendszeresen Bázelből Budapestre, eddig mintegy 7000 ásvány. Az évtizedek óta gyűjtött példányokat rejtő dobozok és ládák tartalma különösen becses, hiszen Svájcban élő kollégánk a bázeli Természetrajzi Múzeum muzeológusaként gyűjtötte kedves ásványait. Kollekciója így egyszerre az értelem és az érzelem gyümölcse, melyben tükröződik a mineralógus ásványismerete és a minerofil ásványszeretete. Az ásványokon és kőzeteken kívül Arnóth József jóvoltából a múzeum több száz kötetnyi szakkönyvvel és -folyóirattal, valamint 1500 különlenyomattal is gyarapodott. A kiállítás Arnóth József értékes adományai közül mutat be egy válogatást.
Vásároljon a múzeum állandó kiállításaira szóló jegyet, és tekintse meg ezt a különleges időszaki tárlatot!
A sokoldalú Arnóth-gyűjtemény
Mivel Arnóth József számára egyaránt kedves az ásványtan tudományos és esztétikai oldala, kollekciójában megtalálhatóak a ritka ásványok mellett egy-egy gyakoribb ásványfaj példányainak megjelenésükben, kristályalakjukban eltérő sorozatai is. Valamint viszonylag kis méretű, de szépségük vagy tudományos érdekességük révén kitűnő egyedi darabok, csiszolt „rajzos kövek” és drágakövek, meteoritok, borostyánkövek, és számos egyéb, figyelemre méltó példány. Kis kiállításunk csak szerény ízelítő az Arnóth-gyűjteményből. Látogatóink azonban már találkozhattak az Arnóth-kollekció példányaival az új szerzeményeinket éves rendszerességgel bemutató időszaki kiállításainkon, valamint a 2011-ben megnyílt állandó kiállításunkon is. Az állandó kiállítás drágakő-kiállítása – amely az e bemutató mögötti helyiségben látható – csaknem kizárólag Arnóth József által adományozott példányokból áll.
Ajándék az Alpokból
Az Alpok káprázatos panorámát nyújtó hegyeit ugyan nem tudjuk idevarázsolni, de a hegyeket alkotó kőzetekből, Arnóth József jóvoltából, számos megmunkált darabot lehet e vitrinben megcsodálni. A kiállított ásványok ugyancsak a svájci hegyek mélyében rejtőztek egykor. Már az idősebb Plinius megemlékezett a Kr. u. 70-es években írt Természetrajzában arról, hogy az Alpokban kiváló hegyikristályok találhatók. A svájci németben külön szó is van a hegyikristályra (Strahl) és az azt gyűjtő emberekre is (Strahler). A strahlerek ma már nemcsak a színtelen kvarcra, hanem a hegyek meredek sziklafalai között található valamennyi szép ásványra vadásznak. Vitrinünk e kincseket mutatja be az Alpok mellett a Jura hegység és a Svájci-fennsík lelőhelyeiről.
Szépséges szabályosság és gyönyörű szabálytalanság
Arnóth Józsefet régóta foglalkoztatja a kristályformák varázslatos szabályossága. E témának „Kristallform – Kristallgestaltung” (Kristályforma – kristályalak) címmel külön kiállítást is szentelt a bázeli Természetrajzi Múzeumban. Bár e vitrin elsősorban a szép kristályokat alkotó ásványokat mutatja be, de mellettük felvonultat szabályos formákat nélkülöző vagy egyenesen szabálytalannak tűnő példányokat is. A sajátos megjelenés mögött azonban ilyenkor is ott rejlik a rendezett belső szerkezet, amely azonban az emberi szem számára láthatatlan.
A kiállítást dr. Korsós Zoltán, a múzeum főigazgatója nyitotta meg.
dr. Korsós Zoltán a múzeum főigazgatója (jobbra)
dr. Papp Gábor a múzeum Ásvány- és Kőzettár vezetője, főmuzeológusa és dr. Arnóth József
Arnóth József
Arnóth József: A kristályokban rejlő, egy közös pontban fekvő 13 irány megjelenései, mint fénykörök - csillaghatású kövek más megvilágításban
Előadás a Magyar Természettudományi Múzeumban