Víz napja a múzeumban

Víz napi programunkat ebben az évben március 24-én (szombaton) tartjuk.

Programunk tartalmából:

ISMERKEDJÜNK MEG A TÍZLÁBÚ RÁKOKKAL! 
Kik azok a tízlábú rákok? Hány fajuk él magyarországon? Hogyan kerülhetnek be új fajok természetes vizeinkbe?
Angyal Dorottya, muzeológus és Kovács Katalin, preparátor lesznek segítségünkre. 
Az idegenhonos tízlábú rákok (Decapodák) betelepítéssel, az interkontinentális hajózással és az akvarista tevékenység révén jutottak Európába. Néhányuk olyan kórokozókat hordoz, melyek megfertőzik és kipusztítják az őshonos rákfajokat. Alkalmazkodóképességük, szaporodási módjuk, agresszív viselkedésük  hozzájárul  az őshonos fajok kiszorulásához, végső soron a biodiverzitás csökkenéséhez. A program keretében nemcsak őket és a környezetre gyakorolt hatásukat mutatják be szakértőink, hanem őshonos tízlábú rákfajainkat és biológiai szerepüket a természetes vizekben.

A VIZES ÉLŐHELYEK MADÁRVILÁGA
Miről ismerhetők fel a vízimadarak? Hol költenek, mivel táplálkoznak és hol töltik a telet? 
A vízimadarak nagy része vonuló, vonulási útvonalukon nélkülözhetetlenek a vizes élőhelyek, hiszen táplálékaikat csaknem kizárólag azokon a területeken szerezhetik meg. Nem véletlen, hogy a nemzetközi természetvédelmi egyezmények történetében az elsők között írták alá ezeknek az élőhelyeknek a törvényes védelmét (Ramsari Egyezmény – 1971), melyhez Magyarország 1979-ben csatlakozott. 
A program során Kocsi Attila, múzeumpedagógus vezetésével megismerkedhetünk néhány érdekes vízi madárral, vonulási, táplálkozási, költési szokásaikkal, kézbe vehetünk egy-egy preparátumot, életnagyságban szemrevételezhetünk néhány fajt. Információt kaphatunk az egyedi jelölések vonuláskutatásban betöltött nélkülözhetetlen szerepéről és módszereiről.

TUDOMÁNYOS PANCSOLÓ 
A víz jó játék, és a kísérletek során pedig az is kiderül, hogy fizikai jellemzői hogyan határozzák meg a vízi élőlények életlehetőségeit. Ezek a tulajdonságok teszik lehetővé például a vízen járást, az úszást, a lebegést, a víz felszívását, a tápanyagszállítást. Játszunk a vízzel, és közben ismerjük meg néhány fizikai tulajdonságát! Tóth Zsolt, tudománykommunikátor segítségével többek között kipróbálhatod tudsz-e tornádót létrehozni egy palackban. Kiderül mi kell a vízen járáshoz, és hogyan lehet virágba borítani néhány perc alatt a vízfelszínt.  

A programon bármely megváltott múzeumi belépőjeggyel vehetsz részt. 

Esemény dátum: 
szombat, 2018, március 24 - 11:00